Rozellapapagáj
Platycercus eximius
(előfordulása: Ausztrália)
29-33 cm. Testtömege 90–120 gramm. Feje és begye vörös, pofafoltja fehér. Hátán és szárnyán a fekete tollak szegélye zöldessárga, farcsíkja halványzöld. Begyének alsó része sárga, fokozatosan megy át a has halványzöld színébe. Szárnya 15,5 cm-es, középső szárnyfedői feketék, az evezők külső zászlói és az alsó szárnyfedők kékek. A fartájék és az alsó farkfedők vörösek. Farka 16 cm, a középső tollak sötétzöldek, némi kékes árnyalattal, a külső tollak halványkékek, csúcsuk fehér, az alsó felület kék. Írisze sötétbarna; csőre 1,6 cm- es, szürkésfehér; lába szürke.
A tojó fején és begyén a vörös szín halványabb és kisebb kiterjedésű, pofafoltja szürkésebb , szeme körül néhány barnásszürke toll van, szárnyának alsó felületén a fehér szalag jól látható.
A fiatalok a tojóra hasonlítanak, tarkójuk zöld, egyéves korban színesednek ki.
Az erdőirtás következtében elterjedési területe megnőtt, igazi kultúrmadárrá lett. Ha kemény a tél, egy-egy táplálékkal bővebben ellátott helyen 50-100 rozellapapagáj is összeverődik. Röpte elég gyors, hullámzó jellegű, hangja kellemes és jellegzetes fémes csipogás; vészjele éles, átható. Szeptember és január között költ, élő vagy holt fák üregeiben. A tojó 4–9 tojást rak, melyeket egyedül költ ki 20–22 nap alatt. Közben a hím rendszeresen ennivalót hoz a tojónak. A kikelő fiókákat a két szülőmadár közösen eteti.
Gyümölcsökkel, virágokkal, nektárral, bogyókkal, magvakkal és gabonával táplálkozik.
|