Szivárványlóri
Trichoglossus haematodus
(más néven: sokszínű lóri)
(előfordulása: Ausztrália és a közeli szigetek)
25-28 cm. Testtömege 100-157 gramm. A tollazata nagyon színes: háta zöld, feje kék, nyakán sárga csík fut. Melle narancsvörös, hasa sötét ibolyakék. Farka hosszú, hegyes és rikító zöld. A piros csőr felső és alsó része csipesz módjára fogja össze a táplálékot. A nagy, húsos nyelv hegyén lévő kefeszerű sörték megkönnyítik a nektárivást. Lábát kicsi, rövid pikkelyek borítják. Lábfején 4-4 hosszú ujja van, melyekből 2-2 előre, 2-2 pedig hátra mutat, így a madárnak biztos a tartása az ágak között és fára mászáskor. Hangja éles rikoltozás, melyet jobbára repülés közben hallat, evés közben inkább csicsereg.
Jobbára síkvidéken fordul elő, de ritkán felmerészkedik hegyek közé is. Erdőségekben él, de szívesen látogatja az emberi települések kertjeit és parkjait is. Röpte nyílsebes, iránytartó. Társas lény, rajokban keres táplálékot. A virágzó fákon akár száz fős csapat is lakmározhat egyszerre, éktelen lármát csapva. Tápláléka főként virágpor, nektár, gyümölcsök, de magok, bogyók, rovarok és lárvák is. A szivárványlóri 10 évig él.
Költésének időpontja a földrajzi szóródásnak megfelelően változik. A költési időszak Ceram szigetén decemberben, Új-Guineában januárban, ausztráliai élőhelyén főként augusztus és január között van. A fészek egy faódúban található. A fészekaljban rendszerint 2 fehér tojás van, melyeken a tojó 25 napig kotlik. Mindkét szülő neveli a fiókákat. A fiatal madarak 7-8 hét elteltével repülnek ki.
|