Tövisszúró gébics
Lanius collurio
16-18 cm. A hím feje és tarkója szürke. A szemsáv fekete, a hát és szárny rőtesbarna. A faroktollak feketék, a szélső tollak középső harmada fehér. A torok fehér, a begy, a mell és a has rózsaszínes árnyalatú. Egyes hímeken fehér szárnytükör látható. A tojó felsőteste egyszínű barna, az alsótest krémszínű, barnásszürke keresztsávozással. A fiatalok a tojóhoz hasonlítanak, de felsőtestük tollain világos szegés van.
Elsősorban a bokros domboldalakon, temetőkben, út menti fasorok bokrosaiban, hullámtéri erdők szélében, faluszéli kertekben telepszik meg. Főleg bogarakkal és sáskákkal táplálkozik. Cserebogár- vagy gabonaszipoly-rajzás idején elsősorban azokkal táplálkozik. Kisebb emlősöket, gyíkot, madárfiókát is zsákmányol. Jellemző tulajdonsága, hogy táplálékbőség idején a nagyobb rovarokat, apró emlősöket feltűzi egy tövisre, száraz ágra. Fészkét legtöbbször tüskés bokrok belsejében - galagonya, vadrózsa, kökény - építi száraz fűszálakból, mohából, kéregdarabokból. Belsejét szőrrel, tollal finoman béleli. A tojó egyedül kotlik 14-15 napig, a fiókák 14-16 napos korukban hagyják el a fészket; mindkét szülő eteti őket. A fészekhagyás után még napokig etetik őket a szülők.
Vonuló madár, meglehetősen későn, április végén, május elején érkezik vissza Afrika középső részén lévő téli szállásáról, és szeptemberben vonul el.
Állományát 200 000 - 400 000 párra becsülik.
|