Lilebíbic
Vanellus gregarius vagy Chettusia gregaria
Elsősorban Oroszországban és Kazahsztánban költ, telelni Kirgizisztán, Tádzsikisztán, Üzbegisztán, Türkmenisztán, Afganisztán, Örményország, Irán, Irak, Szaúd-Arábia, Szíria területére vonul. Kóborlásai során eljut Európa nyugati felébe, Indiába és Afrika északi részére is. Alföldek és dombvidékek lakója.
Testhossza 27-30 centiméter, szárnyfesztávolsága 70-76, tömege 180-260 gramm közötti, a tojó kisebb, mint a hím. Feje teteje és szemsávja fekete, szemöldöksávja fehér.
Bogarakkal, sáskákkal, éjjeli lepkék hernyóival táplálkozik. Laza telepekben költ. A csupasz földre, vagy alacsony aljnövényzet közé, fűvel és levelekkel bélelt fészket készít. Fészekalja 3-5 tojásból áll, melyen 25 napig kotlik. A fiókák a kikelés után nem sokkal elhagyják a fészket, a két szülő még 35-40 napig táplálja őket, mire kirepülnek.
Magyarországon nagyon ritka kóborló. A faj szerepel a Természetvédelmi Világszövetség listáján mint kihalóban lévő, Európában veszélyeztetett fajként tartják nyilván, Magyarországon fokozottan védett, eszmei értéke 250 000 forint.
|