Galléros túzok
Chlamydotis undulata
(más néven: hubára)
(Elterjedése: Afrika és Ázsia számos területein)
Kanári-szigetektől Észak-Afrikán, a Közel-Keleten és Közép-Ászián keresztül Pakisztánig, illetve Indiában honos. A szteppek, a köves puszták és félsivatagok lakója.
- Chlamydotis undulata undulata – Észak-Afrika következő országaiban honos : Mauritánia, Nyugat-Szahara, Marokkó, Algéria, Tunézia, Líbia és Egyiptom. Ez utóbbi országban csak a Nílustól nyugatra fordul elő. Néhány régebbi előfordulási adata van Szudánból is.
- Chlamydotis undulata fuertaventurae – A Kanári-szigetek keleti szigetein (Fuerteventura, Lobos, Lanzarote és Graciosa) honos.
- Macqueen-túzok (Chlamydotis undulata macqueenii) egyes renszerekben önálló faj (Chlamydotis macqueenii) néven önálló faj – a galléros túzok ázsiai alfaja.
A következő országokban honos: Egyiptom (a Nílustól keletre), Izrael, Jordánia, Libanon, Szaúd-Arábia, Jemen, Omán, Egyesült Arab Emirátusok, Bahrein, Katar, Kuvait, Szíria, Irak, Irán, Afganisztán, Pakisztán, India, Örményország, Türkmenisztán, Üzbegisztán, Tádzsikisztán, Kirgizisztán, Kazahsztán, Oroszország, Mongólia és Kína. Vannak megerősítetlen, illetve régebbi előfordulásáról adatok Azerbajdzsán és Törökország területéről is.
Testhossza 60 centiméter, szárnyfesztávolsága 140 centiméter. Barna a háta és fehér a hasirésze. Nyakán tollgallért visel.
Rovarokkal, elsősorban bogarakkal és egyenesszárnyúakkal táplálkozik, de bizonyos időszakokban növényi táplálékot is fogyaszt.
Fészkét a talajra rakja, ksebb mélyedésbe. Fészekalja 2-4 tojásból áll, melyen 28 napig kotlik. A fiókák hamar elhagyják a fészket és körülbelül 5 hét után válnak röpképessé.
|