Mi az MBP? ~ Az MBP, avagy a Magic Birds Program, egy olyan Madár Barát Program, melyben kifejezheted a szárnyas gerincesek iránti tiszteletedet és szeretetedet.
A tervek szerint szajkók fognak tölgyerdőt varázsolni egy erdei fenyves helyére a számukra tálcán kínált makkok segítségével.
Hazai erdők szép madarai, a szajkók különleges módon készülnek a télre: makkokat rejtenek el a földbe, majd lombbal, vagy mohával takarják be őket. Németországban az 1990-es években megfigyelték, hogy egyetlen szajkó mintegy 4600 tölgymakkot helyezett el az anyanövény 6 kilométeres körzetében. A madarak ugyanakkor nem emlékeznek minden elrejtett magra, így sok makkot nem is találnak meg a tél folyamán. Ezek aztán kicsíráznak, és akár 25-50 százalékos arányban is hozzájárulhatnak az erdők természetes felújulásához. Német erdészek ezért a hagyományoshoz képest új, rendhagyó erdőfelújítási módszert eszeltek ki: nagy tálcákat erősítenek a fák törzsére, melyekbe makkokat helyeznek, a magvak „elültetését” pedig a madarakra bízzák. Ez az eljárás jóval olcsóbbnak bizonyult az eddig alkalmazottakhoz képest.
Veresegyház határában található egy erdei fenyves, melyet még az 1950-es években ültettek. Ez a fafaj hazánkban elsősorban a nyugat-magyarországi határszél környékén (pl. az Őrségben, a Soproni- és Kőszegi-hegységben) fordul elő természetes módon, Veresegyház határában tájidegennek számít. A futóhomok megfogására telepített ültetvény már kezd elöregedni, és magától nem tud megújulni. Ezért a Pilisi Parkerdő Zrt. és a Változás Útján Egyesület támogatásával a Tavirózsa Környezet- és Természetvédő Egyesület kezdeményezte az önkormányzatnál, hogy őshonos cseres tölgyest hozzanak létre a területen.
A tájhonos csertölgy telepítése azért előnyösebb, mert jóval változatosabb élővilágnak ad otthont, mint a tájidegen fenyőültetvény. Emellett a csertölgy elterjedésének súlypontja a mediterrán térségben van, így a fafaj várhatóan ellenálló lesz a klímaváltozás miatt bekövetkező felmelegedésre és a hosszabb száraz periódusokra. Az minden esetre jó előjelnek számít, hogy a fenyvesben elvétve jelenleg is vannak kisebb, néhány éves csertölgyek, melyeket minden bizonnyal szajkók ültettek, ugyanis a legközelebbi csertölgy állomány mintegy 3 kilométerre található.
December 4-én dr. Tatár Sándor, a Tavirózsa Környezet- és Természetvédő Egyesület alelnöke, a Pilisi Parkerdő Zrt-t képviselő Szegedi László és Kisák Péter Veresegyház Város főkertésze vezetésével, és 25 fő önkéntes részvételével bele is vágtak a projektbe: 10 db nagy méretű tálcát helyeztek el az erdőben fenyőfák törzsére, melyeket makkal töltöttek fel.
A tálcák helyszíneinek GPS koordinátáit rögzítették, majd térképre vitték. A későbbiek során a helyi lakosok, illetve a program önkéntesei segíteni fognak makkokkal feltölteni a tálcákat, és a projekt során nyomon fogják követni, hogy valóban kicsíráznak-e tavasszal a tölgycsemeték a területen.
A tálcák kihelyezése mellett ellenőrizték és kitisztították az erdőben található, már közel másfél évtizede „üzemelő” madárodúkat is. A madarak által kibővített röpnyílás, és a talált tollak arra utalnak, hogy ezekben fekete harkályok és fakopáncsok fészkeltek. A tálcákat Boros Gábor (Változás Útján Egyesület) készítette, a makkot pedig a Pilisi Parkerdő Zrt. biztosította díjmentesen.
Azzal a kijelentéssel valószínűleg kevesen vitatkoznak, hogy a hajnalmadár az egyik legszebb téli madárvendégünk. Röptében, kivillanó kárminpiros tollaival valóban trópusi pillangókat idéz, de meglátni csak ritkán lehet.
A hajnalmadár igazi hegyvidéki madár, általában ezer méteres magasság felett költ, az Alpokban, a Kárpátok magasabb hegyeiben, Dél-Európában és Ázsia bizonyos részein. Mesterien mozog a meredek sziklafalakon, fészkét is sziklafalak repedéseibe, üregeiben építi. Nálunk is ilyen, költőhelyéhez hasonló adottságokkal rendelkező telelőhelyet keres, csak alacsonyabb magasságokban.
Ősszel és télen sziklafalakon, várfalakon, felhagyott bányákban- például a Badacsony oldalában vagy a budapesti Róka-hegyi kőfejtőben – is feltűnhet, ahogy a repedésekből szedegeti a megbújó pókokat, rovarokat. Az alábbi videóban, amit Orbán Zoltán a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület szóvivője készített egy badacsonyi "hajnalmadár-expedíció" képeit láthatjátok.
A hajnalmadár ritkán a városokban is lehet megfigyelhető, látták már például az esztergomi bazilikán, a pannonhalmi apátságon, sőt lakótelepek panelházain is, ahogy az ebben a békásmegyeri lakótelepen készült videón látszik.
Itt pedig meghallgathatjátok a hangját is.
A Badacsonyi Tourinform ősszel szokott szervezni hajnalmadár-néző túrát, igaz az ideiről már lecsúsztunk, de a jövő októbert már most érdemes beírni a naptárba.
Cím: Magic-Birds Host: GPortal Admin: Fawkes Téma: madarak Nyitás: 2011.05.11. Szünet: - Zárás: - Elérhetőségem: itt az oldalon a chatben, illetve másik oldalaimon
Birds World
1. Főoldal
A legfrissebb hírek és cikkek a madarak világából
2.Madarak osztálya
Mindent amit tudni lehet a madarakról általában
3. Fawkes madarai
Akik már megfordultak nálam - hasznos tippek a madárnevelésről
Elite szektor: Ha szeretnél kikerülni az elite részlegbe, csak jelentkezz a chatben. Többnyire teljesen biztos, hogy elfogadom az igénylést, de ritka kivételek mindig akadhatnak (pl. valamiért elkerülte a figyelmemet a csere igénylés, vagy mert teltház van stb.). A cserét akkor is elfogadom, ha Te nem képpel teszel ki, mert teszem azt nem képes az elite részleged.
Szabályok:
- Ha kiteszel, kiteszlek, de természetesen türelmes vagyok, viszonzásképpen ugyanezt elvárom! (Egyetemista révén nem sok időm van ezzel foglalkozni. Megértéseteket köszönöm!)
- Kitehetsz képpel vagy linkkel, mindegy, csak ha már elite, akkor az legyen elérhető mindenki számára.
- Ritka esetek előfordulhatnak, hogy visszautasítom az igénylést, de 99%, hogy ez nem fog bekövetkezni.
- Korlátolt számú hely van! Ha tele vagyok, akkor nem fogadok el cserét, viszont ha felszabadul egy hely, érdemes újra megpróbálnod (illetve ha épp emlékszem rád, lehet én magam kereslek fel).